מחבר בקבוצה למנחה קבוצה – הדרך לפיתוח מנחי קבוצות
כיצד הופכת חבורת אנשים לקבוצה משמעותית? אילו "קסמים" פועלים או מופעלים בקבוצה, כך שהם הופכים אותה למשמעותית? מה הם התהליכים המתרחשים בקבוצה שכזו? מה הם הכלים (מיומנויות הנחיה) הנדרשים ממנחה הקבוצה על מנת לאפשר ולקדם תהליכים אלה? מה הם הרווחים ומה המחירים בעבודה קבוצתית? אילו יכולות וכוחות קיימים בי כחבר בקבוצה, ויותר מכך – כמנחה קבוצה?

קורס הנחיית קבוצות
בעולם הארגוני בן-ימינו נדרשים מנהלים, ראשי צוותים, יועצים ובעלי תפקידים אחרים להוביל את אנשיהם להשגת יעדים ומטרות שהוצבו על-ידי הארגון או הקבוצה. כדי ליצור דינמיקה קבוצתית יעילה, לעודד שיתופי פעולה פרודוקטיביים, ולהוביל לצמיחה ולהשגת המטרות הרצויות הקבוצה, נחוצים כישורי הנחיה מחודדים.
בקורס הנחיית קבוצות של תפנית נַקנה לכם את הידע התיאורטי שאתם זקוקים לו כדי להפוך למנחי קבוצות מקצועיים. במסגרת זו תתוודעו לתופעות ולתהליכים המתרחשים בקבוצה, מרגע הקמתה ועד סיום פעילותה, ואף תוכלו להתנסות ולתרגל בשטח דרכי הנחיה במיגוון השיטות שתלמדו בקורס. כל זאת, בסביבה מבוקרת ובליווי צמוד של מנחת הקורס.

מטרת קורס:

להכשיר מנחי קבוצות בשטח, בעזרת לימוד תיאורטי ומעשי, תוך התוודעות לשיטות הנחיה מגוונות, ופיתוח סגנון הנחיה אישי. בקורס זה תרכשו:
ידע תיאורטי – תלמדו מיגוון שיטות הנחיה ודרכי התמודדות עם מצבים שונים בקבוצה.
כלים מעשיים – תפתחו מיומנויות הנחיה באמצעות תהליך לימוד משותף שיאפשר היכרות עם הידע המקצועי הקודם של המשתתפים.
הבנת הדינמיקה הקבוצתית – תעצבו ותפתחו מודעות אישית ומקצועית לתהליכים קבוצתיים.
סגנון אישי – תטפחו, כל אחד מכם, באמצעות תירגולים ומשובים סגנון הנחיה אישי משלכם.
התנסות בזמן אמת -תתרגלו הנחיות קבוצה ב"תנאי מעבדה" ובשטח כאחד.

מה לומדים בקורס הנחיית קבוצות?
נושאי הלימוד העיקריים בקורס הם:
שלבי התפתחות קבוצה; תופעות אופייניות בעבודה קבוצתית; מרכיבים בבניית קבוצה (חוזה, Setting); סוגי קבוצות; תפקידים בקבוצה; תוכן מול תהליך; סגנונות תקשורת בקבוצה; הקשבה פעילה ותקשורת בין-אישית מסייעת; טיפול בהתנגדויות; תפקידי המנחה; סגנונות הנחיה; הנחיה ב-co; תהליכי סיום ופרידה ועוד.

למי מתאים קורס הנחיית קבוצות?
לאנשי מקצוע המעוניינים ו/או נדרשים להנחות קבוצות וצוותים בתחום עיסוקם.
לאנשי מקצוע או סטודנטים המעוניינים לרכוש יֶדע וכלים לפיתוח אישי ומקצועי.

כך לומדים הנחיית קבוצות בתפנית
קורס הנחיית הקבוצות של תפנית מתנהל כסדנה מתמשכת, שבמסגרתה יכול כל משתתף להתבטא, לקלוט וליישם חומר תיאורטי, ולהבין מתוך התנסויותיו-שלו והתנסויותיהם של אחרים כיצד נבנית דינמיקה קבוצתית משמעותית.
בקורס הנחיית קבוצות מתנסים הלומדים בצורה מעמיקה במיגוון רחב של חוויות ושיטות הנחיה, כולל דיונים קבוצתיים, מצבי הדמיה, אירועי הנחיה ועיבודם, פעילות חוץ אתגרית (ODT), ושילוב כלים מתחום האמנות.

קורס הנחיית קבוצות – הנחיה בזמן אמת
יֶדע תיאורטי הוא בסיס חשוב מאוד, והתנסות עם סטודנטים מהתחום היא כלי מצוין. אבל בקורס הנחיית הקבוצות בתפנית לא עוצרים שם. במסגרת הקורס תוכלו להתנסות גם בעבודת שטח -ולהנחות סדנאות בארגון מקצועי חיצוני, תוך ליווי והדרכה של מנחת הקורס.

משך הקורס:
קורס הנחיית קבוצות נלמד בהיקף של 140 שעות לימוד אקדמיות, מתוכן 16 שעות אקדמיות עבור התנסות מעשית (פרקטיקום) בכיתה ובארגונים חיצוניים תוך ליווי אישי.

תנאי קבלה:
על המועמדים להיות בוגרי תואר ראשון באחד מהתחומים הבאים: מדעי החברה, חינוך, ייעוץ ארגוני, פסיכולוגיה ומשאבי אנוש. בנוסף ייערך למועמדים ריאיון קבלה אישי.

דרישות הקורס:
נוכחות ב-80% מהמפגשים והשתתפות פעילה בהם
פרויקט הנחיית העמיתים בקורס – לבד ובזוגות

עבודה מסכמת:
פרקטיקום – הנחיית סדנה בארגון חיצוני (בחלק האחרון של הקורס, תוך ליווי צמוד של המנחה בקורס)

תעודה:
לעומדים בדרישות קורס הנחיית קבוצות תוענק תעודה מטעם מערך לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה.

רוצים לשמוע פרטים נוספים? השאירו פרטים ונחזור אליכם או התקשרו למספר 08-6209321 / 08-6237149

רוצים לשמוע פרטים נוספים? השאירו פרטים ונחזור אליכם או התקשרו למספר 08-6209321 / 08-6237149